Makaleler » Bilgiler » Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter çikolatanın sağlık açısından faydaları çikolata ile genel anlamda benzerlik gösterir. Bitter çikolata  başta cilt sağlığı olmak üzere kalp ve damar sağlığına, sinir sistemi sağlığına faydalıdır. Sağlık uzmanları diğer çikolata türlerinde olduğu gibi bitter çikolatasının strese iyi geldiğini söylemektedirler. Bitter çikolatanın faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:

Bitter çikolata yoğun miktarda flavanoitler gibi antioksidanlar içermektedir. Antioksidanlar kalp ve damar hastalıklarına neden olan unsurların ortadan kalmasına yardımcı olurlar.


Bitter çikolatanın içerdiği flavanoitler kalp damar sağlığı yanında kan şekerinin dengelenmesine de yardımcı olabilir. Yalnız şeker sorunu olan kişilerin doktor onayını almadan tüketmelerini önermiyoruz. Çünkü flavanoitler kandaki şeker seviyesini düşürebilir ama çikolatada kullanılan diğer kimyasal maddeler tam tersi bir etkiye neden olabilir. Bu yüzden şeker hastaları için en doğru olan seçim doktorlarına danışmalarıdır. Fakat sağlıklı kişiler kan şekerini dengelemek için bir miktar tüketmelerinde fayda var.
Bitter çikolatanın kolesterol seviyesini sağlıklı bir düzeyde tuttuğunu savunan sağlık uzmanları var ama aynı şekilde tam aksini savunan sağlık uzmanları yok değil. Bazı sağlık uzmanları flavanoitler içeren bitter çikolatasının kolesterolü düşürdüğünü düşünmektedirler.


Diğer bütün çikolata türlerinde olduğu gibi bitter çikolatası da sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlar. Stres ve depresyonla mücadelede etkilidir. Stresten dolayı aşırı şekilde yorulan beynin dinlenmesini sağlayarak ruh sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.


Bitter çikolata cilt sağlığı içinde faydalı bir besin kaynağıdır. Genel anlamda diğer çikolata türlerinin sağladığı aynı faydaları sağlar. Bunun yanında cilde koyu renk kazandırmak için cilt maskelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bazı kaynaklar düzenli olarak bitter çikolatası tüketenlerin, tüketmeyenlere göre daha az felç ve inme gibi risklerle karşı karşıya kaldıklarını ortaya koymuşlardır. Bunun başlıca sebebi şüphesiz kolesterol ve kan şekeri seviyesini düşürebiliyor olması ve aynı şekilde kalp ve damar sağlığını korumasıdır. Bunun dışında beyin sağlığına da katkıda bulunan bitter çikolatası içerdiği bol miktardaki antioksidanlar yardımıyla inme ve felç vakalarına neden olan temel unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olabilmektedir.


Bitter çikolatasının diğer bir özelliği de görme yetisini ve göz sağlığını korumasıdır. Bu özellik aslında diğer çikolata çeşitleri için de geçerlidir. Görme ve göz sağlığı için beyin sağlığının iyi durumda olması gerekir. Bunun için de beyne kan akışının sağlıklı bir şekilde devam etmesi ve beynin oksijen eksikliği yaşamaması gerekir. Bitter çikolatanın içerdiği vitamin ve mineraller buna yardımcı olur ve dolaylı olarak göz sağlığının korunmasını sağlar.


Bitter çikolatanın diğer bir özelliği ise beynin bilişsel fonksiyonlarının gelişmesine katkıda bulunmasıdır. Bunun dışında beynin zinde kalmasını sağlar, uyanıklık durumunu uzatır.


Kalsiyum açısından zengin olan bitter çikolata bu özelliği yardımıyla kan basıncının sağlıklı bir seviyede seyretmesine yardımcı olabilmektedir.
Bütün bunların dışında çikolatanın faydaları kısmında sıraladığımız saç ve cilt sağlığı faydalarını bitter çikolata içinde söylemek mümkün.
 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır